Blog RSS Feed

30 Jan Zašto se posti sredom i petkom?
0 150
Post sredom i petkom duboko je ukorenjen u bogatoj tradiciji i duhovnosti Pravoslavne crkve. Ovi dani su odabrani zbog svoje simbolike u vezi sa ključnim događajima iz života Gospoda Isusa Hrista. Sreda je dan kada se sećamo izdaje  Gospoda Isusa Hrista od strane Jude Iskariotskog, dok je petak dan raspeća, najvažnijeg trenutka u hrišćanskoj eshato..
25 Sep Šta znači osvećenje predmeta u Srpskoj pravoslavnoj crkvi
0 996
Osvećenje predmeta ima poseban značaj u Srpskoj pravoslavnoj crkvi i duboko je ukorenjeno u verskoj tradiciji i običajima. Kroz ovaj članak, pokušaćemo da vam približimo suštinu i značaj osvećenja predmeta kao i njegovu simboliku.Istorija i teološki okvirOsvećenje predmeta nije nov koncept i postoji već vekovima unazad. Osnovna ideja je posvećivanj..
17 Aug Šta je pravoslavni crkveni kalendar?
0 1072
Pravoslavni crkveni kalendar je složen sistem koji pravoslavni hrišćani koriste za određivanje datuma crkvenih praznika, postova, svetaca i drugih verskih događaja. Evo osnovnih elemenata koji se obično nalaze u pravoslavnom crkvenom kalendaru:Pokretni praznici: Ovi praznici se temelje na datumu Vaskrsa, koji se računa prema lunarnom kalendaru i sv..
30 Jun Zašto pravoslavni sveštenici i monasi nose bradu?
0 1478
Tradicija nošenja brade među pravoslavnim sveštenicima i monasima, uključujući i one iz Srpske Pravoslavne Crkve, ima duboko simboličko značenje i istorijsko utemeljenje.Biblijska tradicija: Prema Starom Zavetu, postoji uputstvo da se ne seku krajevi brade (Levitska 19:27). Ovo se interpretira kao poštovanje prema Božijem stvaranju.Identifikacija s..
01 Jun Šta je sveštenik u Srpskoj pravoslavnoj crkvi
0 1957