O pravoslavnim pojmovima RSS Feed

10 svi Šta je propoved ?
dragan 0 159
Propoved je crkvena beseda kojom se ljudi poučavaju istinama vere. Na početku hrišćanske propovedi u Novom Zavetu, susrećemo se sa njena dva glavna vida: blagovest i svedočenje o javljanju Spasitelja, kao i izlaganje i objašnjenje NJegovog učenja. Kako piše jevanđelista Luka, Hristos u hramu poučava i blagovesti (Lk. 20,1). Prvi tip propovedi povez..
05 pro Sveta tajna braka
dragan 0 728
Brak Sveta tajna braka je Sveta tajna kroz koju Sveti Duh sjedinjuje u jedno biće dva krštena punoletna lica različitog pola, koji pred sveštenikom izjave da će se ceo svoj život uzajamno voleti, biti verni jedno drugom, i u kojoj primaju blagoslov za rađanje i vaspitanje dece.Brak je Sveta tajna koju je Bog ustanovio još u Raju, rekavši Adamu i Ev..
30 lip Osvećenje hrama, potrebni predmeti i postupak
zecevic 0 1405
Kod nas, hrišćana, hramom se naziva posebno zdanje, mesto, posvećeno Bogu, u kome se verujući sabiraju radi uznošenja zajedničkih molitava Bogu.Najvažniji deo hrišćanskog hrama je oltar. Naziv oltar potiče od latinskog alta ara – uzdignuti, uzvišen žrtvenik. Prema običaju drevne Crkve oltar je uvek bio smešten u polukrugu na istočnoj strani hrama. ..
30 tra O najvećem hrišćansom prazniku - Vaskrsu
zecevic 0 1299
Vaskrs je najveći hrišćanski praznik. Toga dana je Gospod Isus Hristos Vaskrsao iz mrtvih, pobedio smrt i svima ljudima od Adama i Eve do poslednjeg čoveka na zemlji, darovao večni život. Zbog značaja ovoga praznika, svaka nedelja u toku godine posvećena je Vaskrsu i svaka nedelja je mali Vaskrs. U toku Vaskrsa, hrišćani se pozdravljaju rečima: HRI..
07 lis Pravoslavni rečnik
dragan 0 5998
Alfa i Omega. Prvo i zadnje slovo grčke azbuke, kako kaže Sveto Pismo "Ja sam Alfa i Omega, Početak i Svršetak, govori Gospod, Koji jeste, i Koji beše i Koji će doći, Svedržitelj.” (Otkr.1:8). Ona takođe simbolizuju monogram Hrista.Anatema. Duhovna kazna izopštenja onih koji odbacuju ili izopačuju osnovne istine o veri. Crkva isto može baciti anate..
30 ruj Šta je parastos (zadušnice)?
zecevic 2 46014
Smrt je strašna i užasna stvar, a pogotovu smrt neke veoma drage osobe kao što je to majka ili otac. Da li postoji rešenje problema smrti, postoji. A to rešenje je dao Gospod Isus Hristos. Sva mudrovanja ljudska, sve filosofije i sve religije ovoga sveta pokušavale su i pokušavaće da reše najveću misteriju, najveću tajnu, tajnu smrti. Od kada se čo..
20 ruj Vozdiženje časnog krsta - Krstovdan
zecevic 0 956