O verskim artiklima RSS Feed

28 lip Ikona
zecevic 0 2676
U Crkvi postoje mnogi vidovi svedočenja istine Božije. Jedna od njih je i umetnost. Najdublje istine o Bogu, čoveku i svetu, Crkva iskazuje i kroz svoje duhovno najosetljivije stvaraoce bogonadahnute umetnike. Oni su iskustvo života u veri pretočili u živu reč, pa su tako nastale himne i bogoslužbene pesme ili u note, iz kojih su nastale melodije i..
06 tra Upotreba tamjana u pravoslavnoj crkvi
zecevic 1 8198
Tamjan je u upotrebi još od najstarijih vremena, kako kod mnogobožaca (pagana), tako i kod Jevreja. Tamjan kao materija potiče iz Indije i afričkih zemalja. To je dugovečna zeljasta biljka sivozelenih listića. Spada u aromatične biljke. Od njega se dobija mirisno ulje „timol“ koje se koristi za sirup protiv kašlja i u kozmetici. Dakle, tamjan je ar..
27 stu Kako postaviti kandilo na zid?
zecevic 4 48944
Svaki hrišćanski dom treba da ima ikonu svoje Krsne slave. Pored ikone Krsne slave, poželjno je da u kući stoji ikona Gospoda Isusa Hrista Spasitelja i Presvete Bogorodice, a može i ikona nekog drugog svetitelja koji se u tom domu posebno poštuje. Ikona se postavlja u najsvečanijoj prostoriji, trpezariji ili dnevnoj sobi, na istočnom ili zapadnom z..
15 stu Za svaki dom - Malu crkvu
dragan 0 3324
Sveti Nikolaj Žički i Ohridski pitao je: „Srbine brate, gori li u tebi kandilo vere? Da li još gori kandilo vere unutra u duši tvojoj? Da li imaš dovoljno ulja u kandilu tvome, da li je svetlo unutra u duši tvojoj?“.Reči Sv. Nikolaja Srpskog, koji je  očinski ukazivao šta je Spasonosno za dušu Srbinovu, i danas podsećaju. Kao što kazuju da su  poro..
22 srp Kako postaviti ikone na zid?
zecevic 5 84098
Šta je to pravoslavna ikona? Reč ikona je izvorna grčka reč i znači - slika, portret. Uzeto šire, to može biti slika nereligiozne sadržine; međutim, uzeto uže to je slika isključivo religioznog značenja. Kod ikone razlikujemo dva bitna činioca: arhetip (prvolik) i tip (lik). Arhetip je ona ličnost koju slika prikazuje (Sveti Nikolaj, Sveti Georgije..