Liturgički ogledi - Aleksandar Petrović Golupcov

-30 %
Liturgički ogledi - Aleksandar Petrović Golupcov

Odnos liturgike prema nauci crkvene starine. Predmet i metode liturgike. Beleška o toku njenog naučnog razvoja. Kratki podaci o najvažnijim izvorima za istoriju bogosluženja.

Pristupajući izlaganju dela o bogosluženju, želeli bismo da odmah preciznije definišemo odnos liturgike prema nauci crkvene starine i razjasnimo pravo obrednog sadržaja na pažljivu obradu, naročito imajući u vidu neobičan stav koji u poslednje vreme iznose izvesni delatnici naše duhovne škole da je liturgika tobože nešto što je slučajno nametnuto crkvenoj arheologiji i sa njom ima malo toga zajedničkog, da se uvođenje liturgičkog dela u sadržaj naše na-uke objašnjava ustupkom prethodnom klerikalnom stanovištu, tradicionalnom sastavu naše katedre, kao i pedagoškim nesporazumima.

Oni se pri tome pozivaju na plan i program crkvene arheologije u zapadnim školama i na njenu ovdašnju preradu u obliku koji je blizak istoriji hrišćanske umetnosti. Međutim, na Zapadu, a naročito u protestantskoj sredini, izbačen je veliki broj bogoslovskih nauka koje su aktuelne i koje uživaju opšteprihvaćeno poštovanje. Naravno, kod njih liturgika kao nauka o bogosluženju nema čvrstu osnovu i verski obred, koji postoji jedva od juče, izgubio je vezu sa starohrišćanskim obredom i zaista sa arheologijom ima malo toga zajedničkog. Međutim, kod nas stvari drugačije stoje. Istina, naš savremeni crkveni obred predstavlja u određenoj meri novu, a u nekim svojim detaljima vremenom izmenjenu liturgijsku formu. Ali ona u celini sva odiše arhaizmom starine koja je u mnogim slučajevima danas postala slabo razumljiva. Zatim, nije istina da zapadna nauka u hrišćanskim starinama ne poznaje liturgiku. Ne govoreći o predavanjima iz crkvene arheologije čiji su autori strogi protestantski naučnici, u kojima je značajno mesto posvećeno istraživanjima drevnog hrišćanskog vremena za obavljanje molitve, jutrenju, večernju i Liturgiji, vršenju Svetih Tajni i praznicima...

Zbog različitih faktora koji utiču na jačinu i svetlinu ekrana, kao i zbog prilagođavanja boja tokom proizvodnje, ne možemo garantovati da će slika prikazana na našem sajtu biti u potpunosti identična predmetu u prirodnom ambijentu.

Iako ćemo se truditi da naši prikazi budu što verniji, molimo vas da imate u vidu da se boje, sjaj i drugi faktori mogu razlikovati u zavisnosti od postavki vašeg ekrana i osvetljenja prostora u kojem se nalazite. Uvek smo tu da odgovorimo na vaša pitanja i pružimo dodatne informacije o proizvodu ako vam je potrebno.

Ponuda se završava za:
Dan