Sveti Sava

Sveti Sava je najznačajniji srpski svetitelj, kojeg Srpska Pravoslavna Crkva slavi kao utemeljitelja Srpske pravoslavne crkve. Rođen je 1169. godine u dinastiji Nemanjića, kao Rastko Nemanjić, najmlađi sin velikog župana Stefana Nemanje i rođenog brata kasnije srpskog kralja Stefana Prvovenčanog.

Mladi Rastko je postao monah u manastiru Svetog Vasilija na Svetoj Gori i dobio monaško ime Sava. Nakon toga, Sava se ujedinio sa svojim ocem i bratom u priznanju srpske države kao kraljevine i priznanju srpske crkve kao nezavisne od Vizantije. Sava se borio za nezavisnost Srpske crkve i postao je njen prvi arhiepiskop, sa sedištem u Žiči.

Sveti Sava je bio poznat po svojoj mudrosti i čudesima, a napisao je i mnoge knjige, uključujući Žitije Svetog Simeona i Savu, kao i Studenice tipik, koji je služio kao uzor za kasnije srpske crkvene tekstove. Sveti Sava je takođe doprineo unapređenju obrazovanja u srpskom narodu i osnovao je mnoge manastire, uključujući manastire Hilandar na Svetoj Gori, Studenicu i Žiču.

Sveti Sava je preminuo 14. januara 1236. godine u Bugarskoj, ali se njegovo telo kasnije prenelo u Srbiju, gde se i danas nalazi u manastiru Mileševa. Sveti Sava se smatra jednim od najznačajnijih srpskih istorijskih ličnosti i njegov uticaj se i dalje oseća u srpskoj kulturi, religiji i obrazovanju.

Zbog različitih faktora koji utiču na jačinu i svetlinu ekrana, kao i zbog prilagođavanja boja tokom proizvodnje, ne možemo garantovati da će slika prikazana na našem sajtu biti u potpunosti identična predmetu u prirodnom ambijentu.

Iako ćemo se truditi da naši prikazi budu što verniji, molimo vas da imate u vidu da se boje, sjaj i drugi faktori mogu razlikovati u zavisnosti od postavki vašeg ekrana i osvetljenja prostora u kojem se nalazite. Uvek smo tu da odgovorimo na vaša pitanja i pružimo dodatne informacije o proizvodu ako vam je potrebno.

• Stanje: 5
  • Šifra artikla: 13073