Sveti Stilijan - zaštitnik dece

Sveti Stilijan rođen je na Kritu u Grčkoj u 7. veku i poznat je po svom odanom monaškom životu i posvećenosti zaštiti siročadi i dece uopšte.

Prema predanju, Sveti Stilijan je živeo strogi asketski život i bio je poznat po svojim molitvama za sve bolesne i nevoljne. Posebno je bio posvećen molitvama za decu, i smatra se zaštitnikom novorođenčadi i siročadi. Njegova molitva za decu bila je toliko intenzivna da se veruje da je jednom prilikom, dok se molio, njegovo telo postalo sasvim plavo.

Ikonografija ga često prikazuje u monaškoj odeći, sa detetom u rukama i krstom oko vrata, što simbolizuje njegovu zaštitničku ulogu. Dan Svetog Stilijana, 26. novembar po novom kalendaru (ili 13. novembar po starom julijanskom kalendaru), obeležava se u pravoslavnim crkvama širom sveta, uključujući Srpsku Pravoslavnu Crkvu.

Šifra artikla: 10057-165
Ova pravoslavna ikona je prelep primer vizantijskog stila umetnosti, ukrašena sa velikom pažnjom prema detaljima i autentičnosti. Izrađena od hrastovog drveta, ova ikona je ne samo trajna, već i vizuelno privlačna sa svojim bogatim, prirodnim bojama.Površina ikone je detaljno obrađena i ukra..
Šifra artikla: 11295-165