Rođenje Svetog Jovana Krstitelja - Ivanjdan

Rođenje Svetog Jovana Krstitelja, poznato kao Ivanjdan, slavi se 7. jula u Pravoslavnoj crkvi. Ovaj praznik obeležava čudesno rođenje Jovana Krstitelja, koji je imao ključnu ulogu kao Preteča Gospoda Isusa Hrista.

Prema biblijskom predanju, Jovan Krstitelj je rođen od starih roditelja, Zaharije i Jelisavete, koji su dugo bili bez dece. Njegovo rođenje je bilo najavljeno od strane arhanđela Gavrila, koji je Zahariji, dok je služio u hramu, najavio da će njegova supruga Jelisaveta roditi sina koji će biti velik pred Gospodom i koji će pripremiti put za dolazak Mesije - Spasitelja. Zaharija je u početku posumnjao u ove reči, zbog čega je ostao nem sve do Jovanovog rođenja.

Kada se Jovan rodio, Zaharija je potvrdio anđeosku poruku davši detetu ime Jovan, čime je ponovo zadobio moć govora. Ovo čudesno rođenje i događaji koji su ga pratili smatrani su znakom božanske intervencije i važnosti Svetog Jovana Krstitelja u Božijem planu spasenja.

Na Ivanjdan se služe liturgije u crkvama, a vernici se mole Svetom Jovanu Krstitelju za duhovno i telesno zdravlje. Praznik je prilika da se podsetimo Jovanove poruke o pokajanju i pripremi za dolazak Isusa Hrista. Ovaj dan je često obeležen običajima i narodnim verovanjima, uključujući paljenje ivanjskih vatri i pletenje venaca od ivanjskog cveća, koji simbolizuju čistoću i zaštitu.

Ivanjdan je, dakle, značajan praznik koji slavi rođenje jednog od najvećih proroka i svetitelja u hrišćanstvu i podseća vernike na vrednosti pokajanja, pripreme i duhovne čistote.
Šifra artikla: 10271-03-110
Pravoslavna ikona izrađena tehnikom kaširanja sa zlatotiskom predstavlja umetničko delo visoke duhovne i estetske vrednosti. Tehnika kaširanja podrazumeva pažljivo nanošenje papirne slike ikone na podlogu, čime se postiže efekat klasične ikonopise. Ovaj proces osigurava da ikona ima autentičan izgle..
Šifra artikla: 3599-01-110
Pravoslavna ikona izrađena na medijapan ploči tehnikom kaširanja sa zlatotiskom predstavlja spoj tradicionalnih pravoslavnih motiva i modernih tehnika izrade. Osnova ikone je medijapan ploča, poznata po svojoj čvrstoći i glatkoj površini, što je idealno za umetničke radove. Medijapan ploča pruža sta..