Sveti Platon Banjalučki

Sveti Sveštenomučenik Platon Banjalučki je pravoslavni svetitelj koji se smatra zaštitnikom grada Banja Luke i zaštitnikom Pravoslavne crkve u Bosni i Hercegovini. Rođen je u selu Drakulić kod Banje Luke u drugoj polovini 19. veka, a postao je sveštenik i vladika pravoslavne crkve u Bosni i Hercegovini.

Sveti Platon Banjalučki je poznat po svom hrabrom otporu protiv austrougarske okupacije Bosne i Hercegovine, kao i protiv nasilja i diskriminacije prema srpskom narodu. Kao rezultat svoje hrabrosti, bio je uhapšen i mučen od strane austrougarskih vlasti.

Nakon što su ga osudili na smrt, Sveti Platon Banjalučki je pogubljen na dan Svetog Luke, 31. oktobra 1915. godine. Iako je bio mučen i ubijen zbog svojih političkih i nacionalnih uverenja, on se u pravoslavnoj crkvi slavi kao sveštenomučenik, što znači da je poginuo za veru i da je prihvaćen kao svetac zbog svog junaštva i vere u Boga.

Sveti Platon Banjalučki se smatra zaštitnikom grada Banja Luke i zaštitnikom Pravoslavne crkve u Bosni i Hercegovini. Njegova kapija, koja je postavljena ispred Sabornog hrama Hrista Spasitelja u Banja Luci, postala je jedan od simbola grada. Njegov praznik se slavi 31. oktobra, kada se sećamo njegovog junaštva i posvećenosti svojoj veri.

Šifra artikla: 3599-03-93
Pravoslavna ikona izrađena je na medijapan ploči, tehnikom kaširanja, predstavlja duboko duhovno umetničko delo. Svetlost slike sveca blista na glatkoj površini medijapana, pružajući osećaj mira i svetlosti. Svaki detalj je pažljivo izrađen, prikazujući svetitelja u tradicionalnoj odeći s izraženim ..