Sveti Grigorije Palama

Sveti Grigorije Palama se praznuje u pravoslavnoj Crkvi 27/14. novembra, ali je ovom velikom svetitelju Crkve Hristove posvećena i druga nedelja Vaskršnjeg posta.

Bio je Mitropolit solunski i istaknuti pravoslavni bogoslov i zastupnik isihazma. Rođen je u Carigradu u poznatoj porodici poreklom iz Anatolije u Maloj Aziji. Oko 1318. godine, sa svoja dva brata Grigorije je došao na Svetu Goru.

Za sveštenika je rukopoložen u Solunu 1326., a zatim kao otšelnik živi u okolini Verije u Tesaliji, da bi se ponovo vratio na Svetu Goru 1331, a već 1337. godine dolazi u bogoslovski sukob sa Varlaamom Kalabrijskim, sholastičarem sa Zapada i nominalistom. Spor je nastao oko pitanja mogućnosti viđenja tavorske svetlosti, što su Varlaam i Grigorije Akindin i njihove pristalice osporavali smatrajući da je Bog nesaznatljiv.

Šifra artikla: 3599-03-172
Ikona je izrađen tehnikom kaširanja na medijapan ploči...