Akcioni plan za COVID-19

Porodična knjiga, Pero Višnjić

Uskoro
Porodična knjiga, Pero Višnjić

Ova knjiga je posvećena porodici i čuvanju srpske tradicije! U njoj su: sažeta istorija Srba, srpski običaji i najdetaljniji pregled podataka o srpskim manastirima.

Poseban deo, što ovu knjigu čini jedinstvenom, je prostor ostavljen porodici da sama upisuje svoju istoriju, uz uputstva koja u tome mogu pomoći.

Istorija
U najsažetijem obimu dat je pregled najznačajnijih istorijskih događaja na prostorima na kojima su Srbi živeli od doseljavanja na Balkan do današnjih dana. Uz kratak opis prelomnih i sudbonosnih događaja, kojih je istorija Srba puna, dati su i podaci o svim srpskim dinastijama. Napisano je ono što bi trebali znati o svojoj prošlosti.

Manastiri
Manastiri Srpske pravoslavne crkve su najveće duhovno i kulturno-istorijsko nasleđe Srba. Ima ih gde god su Srbi živeli i gde sada žive. Većina potiče iz perioda od 12 do 17 veka, a mnogi su obnovljeni u nekoliko poslednjih decenija.
Bili su prve bolnice, prve škole i prve štamparije u Srba. Manastirski i crkveni arhivi čuvaju građu od neprocenjivog značaja, a u njihovim riznicama su dela, takođe neprocenjive vrednosti. Mnogi manastiri su pod zaštitom Uneska.

U ovoj knjizi dati su podaci o 382 srpska manstira –- kada su građeni, ko je ktitor, kome su posvećeni, kratak istorijat i što je posebno važno podaci o tome gde se nalaze.
Posebna vrednost su i fotografije 330 manastira U Srbiji sa Kosovom i Metohijom, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Hrvatskoj, snimljene 2009. i 2010. godine.

Običaji
Srbi pridaju posebnu pažnju svojim običajima. Gde god su išli ili se selili sa sobom su, pored krsne slave i ikone, nosili i svoje običaje. Neki su vezani za uže područje, čak i za jedno selo, a neki za ceo narod.
Vekovnim trajanjem mnogi običaji su osvećeni u Srpskoj pravoslavnoc crkvi i uglavnom su vezani za određene praznike. U knjizi je dato crkveno tumačenje opšte prihvaćenih običaja.

Породична историја
U srpskoj kulturi značajno mesto zauzima čuvanje porodične tradicije. Oni koji imaju sačuvane podatke o svojim precima i istoriji porodice to smatraju posebnom vrednošću. Naravno da to i jeste, jer privilegija je uzeti knjigu sa police i krenuti u prošlost svoje porodice.
Srbi su možda jedini narod koji ima nazive za šesnaest prošlih generacija (neki navode i više) što svakako govori o poštovanju predaka i tradicije.
U ovoj knjizi je ostavljen prostor za porodičnu istoriju, porodično stablo, za kumove i prijatlje porodice i poruku poromcima.
Vreme je da se zapiše sve što se zna o porodici i ostavi vredan poklon potomcima. Ono što nije napisano brzo se zaboravi.

Stanje zaliha prikazano na internet stranici može se razlikovati od stanja zaliha u magacinu.  Prilikom pakovanja vaše narudžbine ukoliko utvrdimo da nekih artikala nema na stanju, naši zaposleni će vas obavestiti putem emaila i ponuditi alternativu u drugom sličnom predmetu ili vam taj artikal neće biti naplaćen.

• Stanje: Uskoro
  • Težina sa ambalažom: 1,800.00 gr