Istorijat problema petoknjiženja – Rajko Stefanović

Istorijat problema petokPred nama je tekst koji iznosi istorijat problema starog hiljade godina. To je pitanje autora Petoknjižja. Još u patrističko doba su neki pisci primećivali da Mojsije nije mogao napisati petoknjižje u sadašnjem obliku. Taj problem nije bio važan svetim ocima koji su se više bavili tumačenjem Starog zaveta, a mnogo manje uvodnim problemima. Naučna kritika je otvorila ovo pitanje posle Lutera, naročito radovima dvojice velikih filosofa, Tomasa Hobsa i Baruha Spinoze. Od tog doba radovi napisani o ovom problemu ne bi stali ni na fudbalsko igralište.

U Srba se bilestika sporo razvijala. Vredi pomenuti pristupno predavanje blaženopočivšeg episkopa dr Irineja (Ćiririća) u Sremskim Karlovcima 1909. „Današnji naučni rezultati o postanku Petoknjižja“ a naročito rad blaženopočivšeg episkopa dr Tihona (Radovanovića) „Mojsije i kritika“ 1929-1930. godine. ova dva episkopa su hrabro otvorila pitanje autora Petoknjižja i iznela najmodernije shvatanje tog doba koristeći i radove rimokatolika i protestanata. Tadašnja teološka i crkvena javnost nisu ih osudili zbog iznetih shvatanja. Nažalost i danas u nas ima teologa koji nisu ubeđeni u opšteprihvaćeno mišljenje biblista o autoru Petoknjižja. Zato je ovaj tekst vrlo značajan. Izlaže se čitava istorija problema i objektivno procenjuju pojedina gledišta. Dovoljno je samo pogledati veće naslove pa da se shvati vrednost ovog, najkompletnijeg rada na tu temu u Srba: 1. Mojsije kao pisac Petoknjižja 2. Argumenti protiv Mojsijevog autorstva Petoknjižja 3. Istorija kritike Mojsijevog autorstva 4. Savremene teorije o postanku Petoknjižja 5. Postanak Petoknjižja u svetlu predanja Pravoslavne Crkve 6. Zaključak. Zatim sledi opširan spisak najsavremenije literature …njiženja – Rajko Stefanović

Zbog različitih faktora koji utiču na jačinu i svetlinu ekrana, kao i zbog prilagođavanja boja tokom proizvodnje, ne možemo garantovati da će slika prikazana na našem sajtu biti u potpunosti identična predmetu u prirodnom ambijentu.

Iako ćemo se truditi da naši prikazi budu što verniji, molimo vas da imate u vidu da se boje, sjaj i drugi faktori mogu razlikovati u zavisnosti od postavki vašeg ekrana i osvetljenja prostora u kojem se nalazite. Uvek smo tu da odgovorimo na vaša pitanja i pružimo dodatne informacije o proizvodu ako vam je potrebno.

• Stanje: 4
  • Šifra artikla: 5445