Mirisno ulje

Pravoslavno crkveno mirisno ulje je poseban liturgijski proizvod koji se koristi u pravoslavnoj crkvi. Takođe se naziva i "sveto ili svetootačko ulje", "osvećeno ulje" ili "osveštano mirisno ulje". Ovo ulje se posebno priprema i osveštava u okviru crkvenih obreda.

Crkveno mirisno ulje se obično pravi od biljnih sastojaka, kao što su maslinovo ulje, maslac ili druge biljne esencije. Može se kombinovati sa mirisnim sastojcima kao što su cvetovi, biljke, smole, eterična ulja ili drugi prirodni mirisi. Postoje različiti recepti i varijacije u pripremi mirisnog ulja u zavisnosti od tradicije i običaja u pravoslavnim crkvama.

Crkveno mirisno ulje ima duhovno značenje i koristi se u različite svrhe u pravoslavnoj liturgiji i obredima. Evo nekoliko njih:

• Osvećenje: Mirisno ulje se osvećuje od strane sveštenika ili episkopa tokom posebnih crkvenih obreda. Veruje se da osvećeno ulje dobija posebnu duhovnu moć i blagoslov.
  • Sveta tajna: Mirisno ulje se koristi u određenim svetim tajnama (sakramentima) pravoslavne crkve, kao što su krštenje, pričešće i sveštenstvo. Na primer, pri krštenju se ulje koristi za pomazanje deteta kao deo ceremonije.
  • Molitve za isceljenje: Crkveno mirisno ulje se koristi za molitve i pomazivanje vernika u obredima za isceljenje i molitve za zdravlje i blagoslov.
  • Ikonopisanje: Mirisno ulje se ponekad koristi za ikonopisanje, tj. osvećivanje ikona kao deo procesa izrade i posvećivanja ikone.

Kroz upotrebu crkvenog mirisnog ulja, vernici se povezuju sa duhovnim blagoslovom, isceljenjem i prisustvom Božjim. Mirisno ulje ima i simbolično značenje koje predstavlja duhovno i telesno ozdravljenje, blagostanje i posvećenje.

Važno je napomenuti da crkveno mirisno ulje ima posebno mesto u liturgijskom kontekstu i koristi se u skladu sa pravilima i običajima pravoslavne crkve.

Proizvođač: Anbesa Šifra artikla: 12760-08
Čisto eterično ulje proizvedeno hidrodestilacijom od smole Boswellia carterii resin, 5 ml.Poreklo: SomaliaAromatične note: citrus, balzamični, začinjeniUlje nije rastvorljivo u vodi, ali se može razblažiti u ulju ili etil alkoholu. Mora se čuvati u zatvorenoj staklenoj boci, dalje od direktnih izvor..
Proizvođač: Anbesa Šifra artikla: 12760-07
Čisto eterično ulje proizvedeno hidrodestilacijom od smole Boswellia neglecta resin, 5 ml.Poreklo: EtiopijaAromatične note: balzamičko, sveže drvenastoUlje nije rastvorljivo u vodi, ali se može razblažiti u ulju ili etil alkoholu. Mora se čuvati u zatvorenoj staklenoj boci, dalje od direktnih izvora..