O svecima RSS Feed

05 May Sveti velikomučenik Georgije - Đurđevdan (6. maj)  Đurđic (16. Novembar)
zecevic 0 378
Sveti Georgije je bio legendarni rimski vojnik u gardi rimskog cara Dioklecijana, koji je mučenički stradao tokom progona hrišćana. Kod pravoslavnih hrišćana se slavi kao sveti Đorđe. U umetnosti se često prikazuje kako ubija zmaja, odnosno aždaju.Sveti Georgije  je rođen je između 275/280. godine u maloazijskoj oblasti Kapadokiji, (Kapadokija..
20 Dec Sveti Stilijan - zaštitnik dece
admin 0 63
Sveti Stilijan je bio rođen u Paflagoniji, Maloj Aziji, između IV i V veka. Bio je blagosloven još dok je bio u utrobi svoje majke. Kako je odrastao, milošću Božijom je sve više i više postajao sasud Duha Svetoga. Od ranog detinjstva je pokazivao retke kvalitete svog blaženog života. Dok je bio dečak, a kasnije i mladić nikada nije dozvoljavao da m..
27 Aug Velika Gospojina
admin 0 166
Zaista je praznik Uspenja Presvete Bogorodice – Velika Gospojina, jedan od najvećih praznika koji su posvećeni njoj, majci Bogočoveka Hrista.Mnogi Sveti Oci ovaj praznik nazivaju „ drugi Vaskrs“, što samo po sebi govori o važnosti ovog događaja, kako za hrišćane prvih vekova, tako i za nas danas.Presveta Bogorodica je poživela dugo po Vaznesenju Go..
25 Jul Sveti apostoli Petar i Pavle - Petrovdan
0 525
Ako se za ijedan praznik svetitelja Crkve Božije može reći da je najznačajniji, i za Crkvu i njeno trajanje najbitniji to je svakako praznik svetih apostola Petra i Pavla. Zato za njih sveti Justin Ćelijski veli: „…naši vođi, naši besmrtni vođi – ko su? Sveti Apostoli Petar i Pavle i svi ostali Sveti Apostoli, i sa njima i uz njih svi Svetitelji“.S..
25 Jul Sveti arhangel Gavrilo
admin 0 165
Blagovesnika našeg spasenja, velikog slugu Božjeg, i radostonosnog poslanika k Prečistoj Djevi Mariji, Arhangela Gavrila hvalimo u pesmama, po drugi put mu priređujući praznični sabor. Jer njegov prvi sabor praznuje se sutradan po Blagovesti Presvete Bogorodice, dvadeset šestoga marta; a sada se ponova taj sabor njegov praznuje u svetoj Crkvi, i po..