O verskim artiklima RSS Feed

15 May Šta je klepalo
0 1070
Klepalo u pravoslavlju, poznato i kao semantron, je drveni instrument koji se koristi za pozivanje monaha i vernika na bogosluženja u manastirima i manastirskim crkvama.Klepalo se tradicionalno sastoji od dugačkog, ravno isečenog komada drveta ili metala koji se udara drugim drvenim ili metalnim predmetom. Kada se klepalo udara, proizvodi se snažan..
28 Jun Ikona
1 7292
U Crkvi postoje mnogi vidovi svedočenja istine Božije. Jedna od njih je i umetnost. Najdublje istine o Bogu, čoveku i svetu, Crkva iskazuje i kroz svoje duhovno najosetljivije stvaraoce bogonadahnute umetnike. Oni su iskustvo života u veri pretočili u živu reč, pa su tako nastale himne i bogoslužbene pesme ili u note, iz kojih su nastale melodije i..
06 Apr Upotreba tamjana u pravoslavnoj crkvi
1 21260
Tamjan je u upotrebi još od najstarijih vremena, kako kod mnogobožaca (pagana), tako i kod Jevreja. Tamjan kao materija potiče iz Indije i afričkih zemalja. To je dugovečna zeljasta biljka sivozelenih listića. Spada u aromatične biljke. Od njega se dobija mirisno ulje „timol“ koje se koristi za sirup protiv kašlja i u kozmetici. Dakle, tamjan je ar..
27 Nov Kako postaviti kandilo na zid?
4 113133
Svaki hrišćanski dom treba da ima ikonu svoje Krsne slave. Pored ikone Krsne slave, poželjno je da u kući stoji ikona Gospoda Isusa Hrista Spasitelja i Presvete Bogorodice, a može i ikona nekog drugog svetitelja koji se u tom domu posebno poštuje. Ikona se postavlja u najsvečanijoj prostoriji, trpezariji ili dnevnoj sobi, na istočnom ili zapadnom z..
15 Nov Za svaki dom - Malu crkvu
dragan 0 4305
Sveti Nikolaj Žički i Ohridski pitao je: „Srbine brate, gori li u tebi kandilo vere? Da li još gori kandilo vere unutra u duši tvojoj? Da li imaš dovoljno ulja u kandilu tvome, da li je svetlo unutra u duši tvojoj?“.Reči Sv. Nikolaja Srpskog, koji je  očinski ukazivao šta je Spasonosno za dušu Srbinovu, i danas podsećaju. Kao što kazuju da su  poro..
22 Jul Kako postaviti ikone na zid?
7 171027
Šta je to pravoslavna ikona? Reč ikona je izvorna grčka reč i znači - slika, portret. Uzeto šire, to može biti slika nereligiozne sadržine; međutim, uzeto uže to je slika isključivo religioznog značenja. Kod ikone razlikujemo dva bitna činioca: arhetip (prvolik) i tip (lik). Arhetip je ona ličnost koju slika prikazuje (Sveti Nikolaj, Sveti Georgije..