Blog RSS Feed

28 Jun Ikona
zecevic 0 237
U Crkvi postoje mnogi vidovi svedočenja istine Božije. Jedna od njih je i umetnost. Najdublje istine o Bogu, čoveku i svetu, Crkva iskazuje i kroz svoje duhovno najosetljivije stvaraoce bogonadahnute umetnike. Oni su iskustvo života u veri pretočili u živu reč, pa su tako nastale himne i bogoslužbene pesme ili u note, iz kojih su nastale melodije i..
21 May Sveta tajna krštenja
zecevic 0 982
Kada se mi nedeljom ili praznikom saberemo u Crkvi - episkop, sveštenici, đakoni, pojci, narod – tada počinje Božija služba, Liturgija. Mi tada donosimo u crkvu darove Bogu: hleb, vino, ulje, razne plodove i cveće. Tamo ih predajemo episkopu ili sveštenicima, a oni ih predaju u ruke Hristu. Hristos naše darove daruje Bogu Ocu i moli Ga da sve nas o..
05 May Sveti velikomučenik Georgije - Đurđevdan (6. maj)  Đurđic (16. Novembar)
zecevic 0 274
Sveti Georgije je bio legendarni rimski vojnik u gardi rimskog cara Dioklecijana, koji je mučenički stradao tokom progona hrišćana. Kod pravoslavnih hrišćana se slavi kao sveti Đorđe. U umetnosti se često prikazuje kako ubija zmaja, odnosno aždaju.Sveti Georgije  je rođen je između 275/280. godine u maloazijskoj oblasti Kapadokiji, (Kapadokija..
14 Apr Osvećenje vode za Vaskrs i farbanje jaja
zecevic 0 4490
Osvećenje vodeVaskrs je najveći hrišćanski praznik. Gospod Isus Hristos je Vaskrsao iz mrtvih, pobedio smrt i svima ljudima od Adama i Eve do poslednjeg čoveka na zemlji, darovao večni život. Zbog značaja ovoga praznika, svaka nedelja u toku godine posvećena je Vaskrsu i svaka nedelja je mali Vaskrs. U toku Vaskrsa, hrišćani se pozdravljaju rečima:..
06 Apr Upotreba tamjana u pravoslavnoj crkvi
zecevic 0 293
Tamjan je u upotrebi još od najstarijih vremena, kako kod mnogobožaca (pagana), tako i kod Jevreja. Tamjan kao materija potiče iz Indije i afričkih zemalja. To je dugovečna zeljasta biljka sivozelenih listića. Spada u aromatične biljke. Od njega se dobija mirisno ulje „timol“ koje se koristi za sirup protiv kašlja i u kozmetici. Dakle, tamjan je ar..
31 Dec Vrste pravoslavnog bogosluženja
admin 0 3215
Pravoslavna crkva ima dve vrste bogosluženja: opšta ili zajednička i posebna ili privatna. Opšta se bogosluženja vrše uglavnom u crkvi u određeno vrme, njihov početak se oglašuje zvonjenjem zvona i na njima su obavezni da učestvuju svi članovi Crkve. Takva bogosluženja su: večernje, jutrenje i Sveta liturgija (Služba Božja). Posebna bogosluženja se..
21 Dec Kako se slavi Božić
admin 0 4863
Domaćin i svi ukućani na Božić oblače najsvečanije odelo, i odlaze u crkvu na jutrenje i Božićnu liturgiju. Posle službe u crkvi se prima nafora i prvo se ona uzima na Božić. Ljudi se pozdravljaju rečima: "Hristos se rodi!" i otpozdravljaju: "Vaistinu se rodi!" Valja napomenuti da se ovako pozdravlja i govori sve od Božića do Bogojavljenja.Položajn..
20 Dec Sveti Stilijan - zaštitnik dece
admin 0 26
Sveti Stilijan je bio rođen u Paflagoniji, Maloj Aziji, između IV i V veka. Bio je blagosloven još dok je bio u utrobi svoje majke. Kako je odrastao, milošću Božijom je sve više i više postajao sasud Duha Svetoga. Od ranog detinjstva je pokazivao retke kvalitete svog blaženog života. Dok je bio dečak, a kasnije i mladić nikada nije dozvoljavao da m..
27 Nov Kako postaviti kandilo na zid?
zecevic 2 5464
Svaki hrišćanski dom treba da ima ikonu svoje Krsne slave. Pored ikone Krsne slave, poželjno je da u kući stoji ikona Gospoda Isusa Hrista Spasitelja i Presvete Bogorodice, a može i ikona nekog drugog svetitelja koji se u tom domu posebno poštuje. Ikona se postavlja u najsvečanijoj prostoriji, trpezariji ili dnevnoj sobi, na istočnom ili zapadnom z..
15 Nov Za svaki dom - Malu crkvu
admin 0 358