
Vaskrsenje Hristovo, odnosno Vaskrs, slavi se svake godine različitog datuma jer se datum izračunava prema crkvenom kalendaru i određenim astronomskim pravilima koja su ustanovljena još na Prvom vaseljenskom saboru 325. godine u Nikeji.
Evo detaljnog objašnjenja:
Osnovno pravilo za izračunavanje datuma Vaskrsa
Kada je Hrišćanstvo početkom 4. veka, steklo objektivnu slobodu u Rimskom carstvu, pored ostalih spornih pitanja rešavano jei pitanje datuma praznovanja Vaskrsa ili Novozavetne Pashe, kao najvažnijeg i središnjeg hrišćanskog praznika. Tako je Prvi vaseljenski sabor održan u Nikeji 325. god. zaslugom Cara Konstantina Velikog, rešio pitanje datuma praznovanja Vaskrsa ili Pashe. Saborska odluka glasi:
- Vaskrs se slavi posle prolećne ravnodnevice – ekvinocija.
- Vaskrs se slavi prve nedelje posle punog (uštap) meseca.
- Hrišćani ne slave Vaskrs kada i Jevreji svoju Pashu (Pesah) 14. nisan.
- Vaskrs se slavi uvek u nedelju (prvi dan nedelje, osmi dan, dan Hristovog Vaskrsenja).
Kada se steknu sva četiri nevedena uslova, po posebnim proracunima matematičkim i astronomskim, tada pada Vaskrs u određenoj godini. Od Vaskrsa zavise pripremne sedmice Velikog ili Časnog posta, zatim sedmice po Vaskrsu do Vaznesenja (Spasovdana) i Duhova (Pedesetnica).
Razlika između kalendara
- Srpska pravoslavna crkva i druge Pravoslavne crkve koriste Julijanski kalendar za izračunavanje crkvenih praznika, dok zapadna crkva koristi Gregorijanski kalendar.
- Zbog pomeranja dana između ova dva kalendara (trenutno postoji razlika od 13 dana), pravoslavni Vaskrs obično pada kasnije u odnosu na katolički Uskrs.
Astronomski uticaj
- Kako su prolećna ravnodnevica i puni mesec astronomski fenomeni koji se ne dešavaju na isti datum svake godine, datum Vaskrsa se menja iz godine u godinu.
Ciklus datuma Vaskrsa
- Zbog pomenutih pravila, datum Vaskrsa se ponavlja u 19-godišnjem ciklusu poznatom kao Metonski ciklus.
- Tako se u okviru ovih 19 godina datumi Vaskrsa ponavljaju u određenom redosledu.
Zaključak
Promena datuma Vaskrsa svake godine je rezultat kombinacije crkvenih pravila, kalendarskih sistema i astronomskih pojava. Zbog upotrebe Julijanskog kalendara i strogih pravila o vezi sa punim mesecom i Pashom, pravoslavni Vaskrs zauzima drugačiji datum u odnosu na katolički Uskrs, a isti taj datum se menja iz godine u godinu.
Protojerej Srecko Zečević
Ostavite komentar