O pravoslavnim pojmovima RSS Feed

21 May Sveta tajna krštenja
zecevic 1 1766
Kada se mi nedeljom ili praznikom saberemo u Crkvi - episkop, sveštenici, đakoni, pojci, narod – tada počinje Božija služba, Liturgija. Mi tada donosimo u crkvu darove Bogu: hleb, vino, ulje, razne plodove i cveće. Tamo ih predajemo episkopu ili sveštenicima, a oni ih predaju u ruke Hristu. Hristos naše darove daruje Bogu Ocu i moli Ga da sve nas o..
14 Apr Osvećenje vode za Vaskrs i farbanje jaja
zecevic 0 4619
Osvećenje vodeVaskrs je najveći hrišćanski praznik. Gospod Isus Hristos je Vaskrsao iz mrtvih, pobedio smrt i svima ljudima od Adama i Eve do poslednjeg čoveka na zemlji, darovao večni život. Zbog značaja ovoga praznika, svaka nedelja u toku godine posvećena je Vaskrsu i svaka nedelja je mali Vaskrs. U toku Vaskrsa, hrišćani se pozdravljaju rečima:..
31 Dec Vrste pravoslavnog bogosluženja
admin 0 3527
Pravoslavna crkva ima dve vrste bogosluženja: opšta ili zajednička i posebna ili privatna. Opšta se bogosluženja vrše uglavnom u crkvi u određeno vrme, njihov početak se oglašuje zvonjenjem zvona i na njima su obavezni da učestvuju svi članovi Crkve. Takva bogosluženja su: večernje, jutrenje i Sveta liturgija (Služba Božja). Posebna bogosluženja se..
21 Dec Kako se slavi Božić
admin 0 4970
Domaćin i svi ukućani na Božić oblače najsvečanije odelo, i odlaze u crkvu na jutrenje i Božićnu liturgiju. Posle službe u crkvi se prima nafora i prvo se ona uzima na Božić. Ljudi se pozdravljaju rečima: "Hristos se rodi!" i otpozdravljaju: "Vaistinu se rodi!" Valja napomenuti da se ovako pozdravlja i govori sve od Božića do Bogojavljenja.Položajn..
07 Oct Šta čini pravoslavni dom
0 4298
Najbitnije obeležje jednog hrišćanskog i pravoslavnog doma, pre svega, jeste da je dom osvećen. Pored toga, hrišćanski dom treba da ima: ikonu, kandilo, čirak i sveću, slovo, kadionicu, bosiljak i tamjan, Sveto pismo i Molitvenik.Osvećenje doma Kada se jedna kuća ili stan sagradi, okreči, ulepša, i kada se nameste stvari, i kada u njemu porodica za..
24 Sep Pravila posta
admin 0 4657
Pod postom se podrazumeva uzdržavanje od izvesne hrane, pretežno mrsne, i pića na izvesno vreme. Postoji nekoliko stepeni posta:Kada jedanput u toku dana uzimamo hranu bez ulja i vina, i to pretežno nekuvanu, suvu – tzv. suhojedenje;Kada uzimamo hranu, takođe bez ulja i vina, više puta na dan, ali kuvanu u vodi – tzv. post na vodi;Kada uzimamo hran..
10 Sep Ustrojstvo srpske pravoslavne crkve
admin 0 1777
Srpska pravoslavna crkva kao zemaljska ustanova ima i svoj Ustav. Prema tom ustavu na čelu Srpske pravoslavne crkve je Patrijarh kao njen neposredni poglavar. Patrijarha srpskog bira Sveti arhijerejski sabor, koji se sastoji od arhijereja Srpske pravoslavne crkve.Patrijarh se bira iz redova arhijereja Srpske pravoslavne crkve.Sveti arhijerejski sab..
03 Sep Sve o krsnoj slavi
admin 3 9988
Nijedan narod nije tako smišljeno i nežno ukrasio hrišćanske praznike kao srpski narod. Sve je okićeno naročitim dirljivim i lepim običajima kao lepo izatkani ćilim. Pa još kako su Srbi naučili da vole i poštuju svece Božije, naročito svoje krsne slave. Zaista kao niko u svetu. Šta je krsna slava? To je jedan isključivo srpski običaj. Svaki dom ima..
27 Jul Kako se treba ponašati u crkvi
admin 2 6740
Ulazeći u sveti hram, prekrstimo se, uz blagi naklon. Dolazimo do celivajuće ikone na sredini crkve, poklonimo joj se i prekrstimo, celivamo ikonu (žene ne ostavljajući tragove karmina) i na kraju se blago poklonimo onima koji stoje u redu iza nas i oko nas. Hram je sveto mesto sabranja vernika radi molitve i bogosluženja, te sve radnje koje to rem..
19 Jul Šta je Mitropolit?
admin 0 140
U Pravoslavnoj crkvi su tri stepena jerarhije, čiji članovi se postavljaju rukopoloženjem. Zbog toga se i naziva: jerarhija hirotonije, rukopolaganja. To su episkopi, prezviteri (sveštenici) i đakoni. Pravo rukopolaganja imaju samo episkopi. Pored toga postoji i tzv. jerarhija jurizdikcije. „U ovu jerahiju spadaju oni episkopi, prezviteri i đakoni,..